Ana sayfa Güzellik Cilt Bakımı Japonların Sağlık ve Güzellik Sırları

Japonların Sağlık ve Güzellik Sırları

1.484
0

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya üzerinde en uzun süre yaşaması beklenen kadınlar, %86 ile Japon kadınlarıdır. Peki, onların sırrı nedir? Japon kadınlarının, kendi güzellik rutininize dahil etmeniz gereken en önemli sağlık ve güzellik alışkanlıklarını sizler için derledik…

Dengeli Beslenin 

Genç nesil daha Batılı yiyecekler yemeye başlasalar da, geleneksel Japon tarzı beslenmenin ciddi sağlık yararları vardır ve bol miktarda sebze, balık, tofu ve deniz yosunu içerir. Japon tarzı beslenmenin; omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, hormon hormon seviyelerinin dengede kalmasına yardımcı olan izoflavonlar ve kalsiyum ve magnezyum gibi mineral içerikleri yüksektir. Japon tarzı beslenmeyi uygulamak istiyorsanız, her öğünde protein, yağ ve karbonhidrat tüketmeniz gerekir. Bu, kan şekerini dengeler ve insülinde artışı önler.

Fermente Gıdaları Daha Fazla Tüketin 

 

Japon mutfağında; pirinçten yapılan amazake, shio, koji gibi çeşitli fermente turşular oldukça popülerdir. Turşu gibi fermente gıdalar; yalnızca sağlığınız için değil, kilonuz için de önemlidir. Fermente gıdalar, sağlıklı bir bağırsak ortamı sağlar. Sağlıklı ve dengeli bir bağırsak mikroflorası obezitenin, metabolik sendromun ve kilo alımının önlenmesine yardımcı olur.

Yeşil Çay İçin 

Sabah kahvenizi yeşil çay ile değiştirmek akıllıca bir hareket olabilir. Yeşil çay, kateşin  adı verilen güçlü fitokimyasalların inanılmaz bir kaynağıdır. Yapılan çalışmalar, yeşil çayda bulunan kateşinin, UV asarına karşı koruma sağladığını ve sonuçta erken yaşlanmayı önlediğini göstermiştir.

Kamelya Yağı Kullanın 

Kamelya yağı, yüzyıllardır Japon güzellik rutininin önemli bir parçası olmuştur. Hızlı emici özelliğe sahip olan kamelya yağı; aynı zamanda hipoalerjeniktir ve gözenekleri tıkamaz. Bu yağı, günlük olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Boyun ve dekolte bölgesine uyguladığınızda, yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

Sağlıklı Saç Ve Tırnaklar İçin Yosun Tüketin

Vücudunuza giren şeylerin, uyguladığınız krem ve tedavilerden daha önemli olduğunu düşünürseniz; deniz yosunu yemeye başladığınızda, saçınızın neden daha parlak göründüğünü anlayacaksınız. Yosun, parlak saçlar ve sağlıklı tırnaklar için; kalsiyum, demir ve iyot gibi son derece önemli mineraller içermektedir.

Kolajen İçin 

İçilebilir güzellik ürünleri,  Japon kadınları arasında popülerdir. Yine de, bu tarz bir denemeden önce, mutlaka az miktarda içip kontrol etmelisiniz. Bu tip içeceklerin çoğu, marketlerde satılan ve yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden çok daha mantıklı bir seçenektir.

Güneşe Aşırı Maruz Kalmaktan Kaçının 

Bu konu, özellikle  yılın bu döneminde, pek çoğumuzun görmezden geldiği bir konu. Ancak güneşten korunmak, Japonya’da neredeyse bir zorunluluk olan bir cilt bakım ipucudur. Büyük şapkalar, güneş şemsiyeleri ve yüksek korumalı kremler, UV hasarından korunmak için yaz aylarında oldukça popüler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here