Ana sayfa Saç Bakımı Kuru Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuru Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

1.470
0

Daha önce, saçınızı her gün yıkamanın ideal olmadığını duymuşsunuzdur; çünkü saçları sık sık kirden arındırmak, saçları sağlıklı tutan yağların durulanmasıyla sonuçlanır. Saçların sağlığı açısından iyi olmamasının yanı sıra, saçları her gün yıkamak garip hissettirir ve her gün buna vakit ayırmanız gerekir. Neyse ki, “kuru şampuan” diye bir şey çıktı ve biz de biraz rahatladık. Aşağıda, kuru şampuanın ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağına dair aradığınız bilgileri bulabilirsiniz…

Kuru Şampuan Nedir? 

Özünde kuru şampuan, su kullanmadan saçlarınızı temizlemeye yardımcı olan kuru bir maddedir. Saç derisinden gelen yağı emerek, tekrar taze görünen saçlara kavuşmanızı sağlar.

Avantajları Nelerdir? 

Kuru şampuan; saça uygulandığında, saçınızı ıslatmaya gerek bırakmayan, aşırı yağ ve kiri emen yağ emici bir tozdur. Kullanıcı, tozu pudra gibi saça püskürtür. Toz bir miktar emilir ve daha sonra temizlenir, geriye daha temiz saçlar kalır. Kuru şampuan her ne kadar 70’li yıllardan beri var olsa da, son yıllarda yıkamalar arasındaki süreyi uzatmak için kolay ve az bakım gerektiren bir yol olması ile popülerlik kazanmıştır.

Saçı şampuanlama seanslarına mola verdirmesinin yanında, aynı zamanda şampuan kullanmanın pratik olmadığı zamanlarda da iyi bir seçenektir. Hızlı ve pratik bir kullanım sağlayan kuru şampuanlar, spor sonrası saçları tazelemenizi ve soyunma odasında zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Uzun bir uçak yolculuğu sonrasında, günün sonunda saçların yağlandığını ya da bozulduğunu düşünen herkes için iyi bir uyandırıcı olabilir. Kuru şampuanlar saçlara dolgunluk ve hacim eklediğinden, saçın hacmini korumak için yalnızca şekillendirici bir ürün olarak kullanmak bile harika.

Çok sayıda acil durum ile mücadele etmenize yardımcı olsa da, kuru şampuanlar her saç tipine uygun değildir. İyi fırçalama gerektirdiğinden; kıvırcık ya da kalın telli saçlar için iyi değildir.

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır? 

Saçınızın kuru, kirli bölümlerinden başlayacaksınız. Kuru şampuanı, yüzünüzdeki saç çizgisine püskürterek başlayın. Daha sonra, saçınızı bölümlere ayırmanız gerekiyor. Saçınıza, duş ve ferahlık hissi vermek için saçlarınızı tutamlara ayırmanız daha iyi olacaktır. Burada, işaret parmağınızı bir rehber olarak kullanabilir ve saçlarınızı ön ve arka kısımlara ayırmayı deneyebilirsiniz.

Kuru şampuanı, saç diplerine sıkarak başlayın. Arkaya doğru devam edin. Yatay tutamlar alın, sonra kafanızı diğer tarafa atıp tutamları birleştirin. Amaç, tüm saç diplerine gelmesini sağlayın, yine de çok fazla toz birikmesini engellemeyi unutmayın.

Saçınıza daha fazla hacim eklemek için, başınızı öne eğin. Daha sonra tozun karışmasını sağlamak ve kuru şampuanın uçlara doğru geçiş yapmasını sağlamak için parmaklarınızı kullanın.

Saçlarınızı geri attığınızda, biraz yumuşamaya ihtiyacı olacaktır. Saçınızı düzleştirmeden bunu yapmak istiyorsanız, bir saç fırçasını saç diplerinden uçlara kadar nazikçe kaydırın. Son olarak parmak uçlarınızla hafifçe geçerek bitirin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here