Ana sayfa Güzellik Tatilde Saç Bakımı İçin Pratik İpuçları

Tatilde Saç Bakımı İçin Pratik İpuçları

2.457
0

Çalışma ortamınızdan uzaklaşın! Plajda bolca boş zamanınız olacak. Güneşin altında uzanıp, yalnızca birkaç saatliğine bile olsa, sorumluluklarınız olduğunu unutacaksınız. Bununla birlikte, bu rahatlama hissi, tatil dönüşü saçlarınızın kupkuru ve dolaşmış bir şekilde olduğunu fark edince tamamen yok olabilir. Peki, bu yaz saçlarınızı deniz, kum, güneş üçlüsünden korumak için neler yapabilirsiniz? İşte tatil için saç bakım önerileri…

Güneşin Zararlı Olduğunun Farkında Olun 

Saçınızın da cildinizle aynı oranda güneş korumasına ihtiyaç duyduğunu bilmeniz önemlidir. Tek bir saç teli, üç katmandan oluşur. Güneş hasarı, saçınızın en üst katmanına zarar verir ve bu üst katman açıldıktan sonra, diğer ikisi de güneşin zararına maruz kalır ve savunmasız kalır.

Tatil Öncesi ve Sonrası Bakım 

Artık güneşin saçlarınız için zararlı olduğunu öğrendiğinize göre, “güneşten korunmuş saçlar” için ne yapmanız gerektiğine bakabiliriz. İlk olarak tatile hazırlık, yıl boyunca günlük saç bakım rutini ile başlar. Saç derisinin doğal olarak yaptığı çok güzel şeylerden biri, yağ üretmek ve saçı güneşin hasarına karşı korumaktır. Bu nedenle, saçı ve saç derisini günlük nemle besleyerek korumak size kalmış.  Saç tipinize uygun olarak saç kremi, saç maskesi ve saç serumunu kullanmak, tatil öncesi ve sonrasında saç bakım rutininizi tamamlayacak.

Deniz Tuzu Spreyleri 

Deniz tuzu spreyleri saçınız için sağlıklı bir seçim mi? Kısaca cevap verecek olursak, evet. Genel olarak, kafa derinize masaj yaparken deniz tuzu; saç foliküllerini uyaran ve bu yolla daha hızlı uzamaya teşvik eden kan dolaşımını hızlandırır. Deniz tuzu ayrıca, aşırı yağı emmek ve kepeklerle mücadele etmek konusunda da işe yarar. Sprey halinde formüle edildiğinde; aloe vera gibi bir nemlendirici bileşen ile birleştirir, böylece saçları kurutmadan uygun bir doku sağlar.

Nemi Hapsedin

Güneşe maruz kalmak, tuzu su ve ter; saç tellerinin nemini çekerek saçları kuru ve kırılmaya eğilimli hale getirir. Bunu önlemek istiyorsanız; güneş ışınlarını saçlarınızdan uzak tutacak, geniş kenarlı bir şapka kullanarak başlayın. Böylece saçlarınızı kuruluğa karşı korurken, rengini de korumuş olacaksınız. Saçınızın nemini korumak istiyorsanız; onu hem nemlendiren hem de UVışınlarından koruyan bir ürün kullanarak bu etkiyi ikiye katlayın.

Isıya Dikkat 

Isı ile saç şekillendirme rutininize, soğuğu ekleyin. Sürekli fön çekmekten kaynaklanan yoğun saçlarınızı kurutur ve saçlarınızda kırılmalara neden olur. Duş aldıktan sonra bir havlu ile saçlarınızı kurulayın daha sonra dokusunu korumak için parmaklarınızla tarayın. Ardından; bir köpük yardımıyla saçlarınızı şekillendirebilir ya da saç serumu kullanarak saçlarınızı doğal haline bırakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here